Zetor 3011 - RotorMania

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zetor 3011 (6.10.2016)


V roce 1946 založila brněnská Zbrojovka značku Zetor (přepis písmene "Z", které ve svém znaku používala Zbrojovka a koncovka ze zlova traktOR) a tak zaplnila po druhé světové válce poptávku po zemědělské technice. Traktor s označením 3011 byl uveden na trh v roce 1960. Revoluční bylo užití unifikovaných dílů (unifikovaná řada 1), které bylo možné použít v mnoha typech traktorů. Číšelné označení 3011 vyjadřuje výkon traktoru (první dvě číslice), druh pohonu (1..pohon jedné nápravy, 2...pásy, 3...odpružená kola, 4...pohon dvou náprav) a typ traktoru (1...univerzální, 2...kultivační, atd...). V tomto případě je to dieslový tříválec o objemu 2,3litru,  výkonu téměř 31 koní a manimální  rychlost 25 km/h.

Stavebnice je od výrobce I-CAR v měřítku 1:87. Jde o kvalitní resinové odlitky, součástí je aršík leptaných doplňků a prosklení kabiny v případě, že nebudete chtít dělat otevřenou verzi. Největší slabinou stavebnice je návod na sestavení modelu, je třeba využít další dostupné zdroje.

Po očištění všech částí jsem slepil základní rám s motorem, sedačkou, doplnil jsem leptané díly (pedály a řazení), přidal maketu tyče řízení a připojil kompresor potrubím k motoru. Jako barvu traktoru jsem si vybral pískově žlutou pro rám a modrou pro kapotu a kola. Od začátku jsem chtěl naznačit vyšší fázi opotřebení, proto jsem použil světlejší odstín modré. Zároveň jsem jeden blatník a nádrž nastříkal základovou barvou tak, aby bylo vidět, že některé díly traktoru bylo již nutné vyměnit.Naznačil jsem olejové skvrny na rámu a motoru a působení povětrnostních vlivů a koroze na kapotě a kolech. Celý model jsem přestříkal bezbarvým lakem


Doplnil jsem poslední detaily - volant a budíky na přístrojové desce a přední světla. Světla samotná prošla úpravou - nejdříve jsem odvrtal otvory. Vnitřek jsem nabarvil stříbrnou barvou, zadní část světel matnou černou. Pro znázornění žárovek jsem malou část stříbrné barvy uprostřed seškrábal až na základní žlutou barvu. Po zaschnutí jsem vyplnil prostor světel čirým lepidlem a nechal zatvrdnout. Koncová světla umístěná na blatnících jsem naznačil lesklou oranžovou a červenou barvou (výsledek - naznačení zadních světel - cítím jako největší nedostatek modelu, určitě je budu chtít, ktomě jiného, vylepšit).
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky