PassengerCar Rybak - RotorMania

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Osobní vůz Ce (17.2.2018)

Vůz řady Ce (později Be) je dvounápravový osobní vůz určený pro osobní vlaky. Během let 1939-1949 bylo ve dvou sériích v Československu vyrobeno 397 vozů (I.série Ce 3-3000 - 3-3360 a II.série 3-3591 - 3-3628).

Vůz má 8 oken, je celokovové svařované konstrukce se dvěma jednonápravovými podvozky Rybák. Půdorysně je rozdělen na 2 nástupní plošiny, chodbu, 3 uzavřené oddíly, velkoprostorový oddíl a záchod. Vytápění je parní nízkotlaké, osvětlené elektrické žárovkové. Vnitřní obložení stěn je z překližek, příčky a chodbová stěna jsou z laťových překližek. Brzda je tlaková soustavy Knorr Kp.

Model jsem si pořídíl od firmy KuBer. Jedná se o relativně jednoduchou stavebnici, ke teré je kromě leptaného plechu s díly dodán odlitek rozsoch a polyuretanová střecha. Jednotlivé leptané díly jsou zobrazeny do nejmenších derailů a bez chyb. Ikdyž není k dispozici návod,  je až na pár drobností zřejmé, kam každý díl patří a jakým způsobem se spojí s ostatními. Musím vyzdvyhnout spojování dílů, které je nejenom intuitivní, ohyby perforované,  ale ve většině případů skryté tak, aby co nejméně rušily celkový vzhled modelu. Bohužel odlitek rozsoch a střechy kvalitu leptů nedosahuje. Proto v případě rozsoch je modelář odsouzen k broušení, střecha je dokonce o cc 5mm kratší. Model neobsahuje zasklení, vnitřní vybavení, obtisky, mechanismus spřáhla, nárazníky, dvojkolí a další detaily. Kvalita stavebnice je shodná se stavebnicí osobního přípojného vozu  Blm 54  a  služebního vozu Dsd.

Vzhledem k rozšířenosti vozu a jeho zařazování do souprav jsem se v první fázi rozhodl postavit 5 vozů. Vystříhání, zabroušení, naohýbání  10-ti bočnic, 10-ti čel a 5-ti střech.


Kabiny vozů po kompletaci a přilepení poprsnic.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky