LuggageCar-Da - RotorMania

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Služební vůz Da (11.4.2015)


Opět skvělý počin firmy Igra Model. Tento čtyřnápravový služební vůz byl vyráběn v letech 1957-1962 ve VEB Wagonbau Bautzen, NDR pro ČSD v počtu cca 500 vozů. Byl vyráběn s dvojím vnitřním uspořádáním - buď s velkým zavazadlovým prostorem a nebo se zabudovaným celním oddílem pro mezinárodní provoz. Nejvyšší povolená rychlost byla 120 km/hod.

Model trpí podobnými neduhy jako osobní vůz Bai - konkrétně propady po lisování v náraznících a střeše. Naopak jsem již nezaznamenal špatně nasazená okna (to se dá lehce napravit) či "odstávání" karosérie od podvozku. Více je možné se dočíst v těchto příspěvcích Osobní vůz Bai 1.část a
Osobní vůz Bai 2.část , kde je popsána podrobná úprava modelu. Proto se nyní budu zabývat jen rozdílnostmi.

Madel je oproti osobnímu vozu více, přibyly i další doplňkové díly.

Barva pohyblivých schůdků je zelená, ikdyž ostatní schůdky jsou v černé barvě.
Co spřáhla - je potřeba zkrátit? Toto je potřeba samozřejmě sladit. Stejně tak jako u Bai nejsou přechodové kryty můstků v zelené barvě. Materiál měchů je impregnovaná plachtovina v horní čísti potažená kůží.

Vozy s inventárním číslem od Da-7111 do Da-7160 byly vyráběny se zabudovaným celním oddílem pro mezinárodní provoz, vozy od inventárního čísla Da-7161 do Da 7610 s velkým zavazadlovým prostorem. Model je standardně dodávám s celním oddílem, pro přestavbu tohoto konkrétního vozu bylo potřeba celní oddíl odřezat.

Vnitřní zařízení oddílu vlakvedoucího - dva pracovní stoly, dvě židle, jedno sklopné sedadlo, dvě police s přihrádkami, jeden šatník, jeden parní ohřívač pokrmů a elektrický vařič... prostě modelování vnitřního prostoru se meze nekladou. Pro mě je zajímavý povrch podlahy v oddíle vlakvedoucího - PVC a v zavazadlovém prostoru - dřevěná podlaha (dub a borovice).

Protože  model chci vybavit také vnitřním osvětlením, kromě doplnění dřevěné podlahy do oddílu zavazadlového prostoru přidám k oknům také nějaké přepravované předměty - pytle, bedny a kufry a také vlakvedoucího.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky