GoodsWagon-Vtr - RotorMania

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Nákladní vůz E-Vtr (21.11.2015)


Nákladní vozy Vtr (1946-1948Vsr, od roku 1968 E-Vtr) jsou neodmyslitelně spjaty s rozvojem železniční dopravy v Československu po druhé světové válce. Byly vyráběny v letech 1946-1957 v mnoha set kusových sériích, u ČSD se dochovaly do 80-tých let.

Základem úpravy byly vozy od firmy Piko vyráběné od cca 70-tých let. Tyto vozy byly na svou dobu skvěle modelově zpracované, měly výborné jízdní vlastnosti. Byl to asi jediný vůz PIKO, který byl vytvořen na základě československé předlohy. K těmto vozům mám osobní vztah - byly totiž společně s pikáckou Zetkou, lokomotivou BR 86 a kolejivem od firmy Pilz důvodem, proč jsem přeběhl od modelového měřítka TT. Těchto vozů vlastním poměrně dost a postupně je budu předělávat a přeznačovat na vozy ČSD Vsr, Vtr a E-Vtr.

Nedostatků je hned několik, při přestavbě jsem se je snažil odstranit - je potřeba vyměnit dvojkolí, na pevno připevnit kovové rozsochy, nahradit spřáhlový mechanismus, vyměnit madla a stupačky, vyříznout podlahu a haradit ji prkenou a samozřejmě nově nabarvit, přeznačit a napatinovat.

Nejdříve přišlo na řadu to nejtěžší - odřezat podlahu a nahradit madla. Pro madla vyvrtávám odpovídající otvory a poté je zakapávám vteřinovým lepidlem tak, aby vydržela i náročnější provoz na kolejišti. Boční madla jsem vyměnil za drátová, horní úchyty jsem pouze odstranil a začistil, neboť jsem je na fotkách nenašel. Poté jsem model začistil a nastříkal několika vrstvami odpovídající hnědo-červené barvy firmy Revell.



Pro stříkání jsem se naučil si pomáhat tím, že na modely přilepím jako držák špejli, kterou odstraním až po finálním zalakování. Velmi to pomáhá při manipulaci s modelem, je možné jej celý stříkat najednou a nakonec je možné jej i rozumně odložit například při zasychání nanesených barev či obtisků.


Poté jsem se věnoval podvozku. Nejdříve jsem odstranil stará kovová spřáhla a místo nich do modelu podvozku vsadil kulisu spřáhla pro spojení nakrátko firmy Roco. Zároveň jsem vteřinovým lepidlem přilepil stávající kovové rozshochy, ze shora jsem nalepil izolační pásku tak, aby kovové závaží nezkratovalo koleje. Dále jsem odstranil stupačky a haradil je stupačkami firmy Pojezdy.eu. Vybral jsem si vzhledem k plánovanému označení E-Vtr roštové stupačky. Dosadil jsem ruční brzku. Spojil jsem brzdové třmeny a vše nalakoval emailovou matnou černou barvou a zalakoval matným lakem obojí od firmy Revell. Samozřejmostí je p
řed stříkáním si zakrýt spřáhla páskou.


Na kovové závaží jsem přilepil balzu, kterou jsem napatinoval. Bohužel nejsem schopen na fotce věrně zobrazit barvu smrkové podlahy o tloušťce 50mm. Pro tento vůz jsem zvolil zd vůdodu velkého opotřebení velké zašpinění prkenné podlahy.



Po zaschnutí základní hnědočervené barvy jsem  nanesl obtisky a zalakoval je dvěma vrstvami bezbarvého laku firmy Revell.


Poté následovala patina. Nejdříve jsem do všech hran a koutů vetřel černo-šedou vodovou barvu. Vodovou barvu používám proto, že nechci emailovými barvami porušit roztíráním tenkou vrstnu bezbarvého laku. Nanesl jsem suché patinátory šedá popelavá, prach,  rez a hlína a následně velmi zředěnou emailovou černou barvou firmy Revell. Ruční brzdu jsem nabarvil na červeno. Nakonec jsem vše zalakoval matným lakem stejné firmy. Finální obrázky dvou nových vozů následující.



Na závěr ještě jeden detail - na dřevené podlaze jsou nahrazeny dvě poničená prkna novými - proto mají odlišný odstín barvy.
.

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky